Outriders gymkhana series names all-around winners

Strong winds wrecked havoc with the final gymkhana in a four-part series hosted this season by the 100 Mile & District Outriders Club

All-around winners in the Outriders gymkhana series were presented with major prizes at their season-ender on Sept. 25.

All-around winners in the Outriders gymkhana series were presented with major prizes at their season-ender on Sept. 25.

Strong winds wrecked havoc with the final gymkhana in a four-part series hosted this season by the 100 Mile & District Outriders Club.

The event took place on Sept. 25 at the Outriders grounds in 100 Mile House, with series all-around aggregate awards presented at the end of the day.

Organizer Jen Szigety says that throughout the day they encountered trouble with poles being blown over and with dust being churned up in the riding arena.

“Our numbers were down due to the weather, but it was still a good day.”

All-around winners in most divisions received a saddle and they were Amy Hume from Williams Lake (WL) in the Junior (Jr.) division; Intermediate (Int.) – Raven Gentry, Lone Butte (LB); Senior (Sr.) – Jenny Hume, WL; Jack Benny (JB) – Shari Mailhot, Big Lake.

Peewee overall winner Avery McBride from 100 Mile won a belt buckle.

Second place all-around winners were presented with a belt buckle and they were: Jr. – Brianna Billy, WL; Int. – Cassidy Mellott, LB; Sr. – Nicole Hossel, WL; JB – Tracy Gentry, LB. Peewee, Karlie-Rae Ross of 100 Mile received a horse blanket.

Third place all-around winners were given a show halter, and they were Jr. – Michael Gulbransen, WL; Int. – Callie Hume, WL; Sr. – Tammy McNally, WL; JB – Bridget Rosette, WL. Peewee all-around winner, Preston Frizzi of 100 Mile received a show halter.

Individual day results for each event, with first- to third-place winners in each division were:

 

Pole bending

Peewee (PW): Angus Paul; Frizzi; McBride.

Jr.: A. Hume; Billy; Caily Mellott.

Int.: Cassidy Mellott; R. Gentry; Taylor Stewart.

Sr.: J. Hume; Hossel; Jen Szigety.

JB: Dawnna Monks; Mailhot; T. Gentry.

 

Stakes

PW: Frizzi; Ross; McBride.

Jr.: Hume; Billy; Caily Mellott.

Int.: C. Hume; R. Gentry; Cassidy Mellott.

Sr.: J. Hume; McNally; Hossel.

JB: Monks; Mailhot; Rosette.

 

Barrels

PW: Paul; McBride; Frizzi.

Jr.: Hume; Billy; Caily Mellott.

Int.: R. Gentry; Cassidy Mellott; Stewart.

Sr.: J. Hume; Hossel; Szigety.

JB: Monks; T. Gentry; Mailhot.

 

Keyhole

PW: Frizzi; McBride; Ross.

Jr.: A. Hume; Billy; Gulbransen.

Int.: Jessica Fremlin; R. Gentry.

Sr.: J. Hume; McNalley; Szigety.

JB: T. Gentry; Monks; Lorne Gentry.

 

Speed Barrels

PW: McBride; Frizzi; Paul.

Jr.: A. Hume; Jordyn Carl; Caily Mellott.

Int.: R. Gentry; Cassidy Mellott; C. Hume.

Sr.: McNally; Hossel; J. Hume.

JB: T. Gentry; Mailhot; Rosette.

Baton Race (teams): McNally, Rosette and Hossel;  Monks, T. Stewart and Robbie Stewart.