Gymkhana series gets off to great start

100 Mile & District Outriders Club hosts season's first gymkhana

Jen Szigety from 100 Mile House circles a pole in the stake race at the first Outriders Gymkhana of the 2012 series.

Jen Szigety from 100 Mile House circles a pole in the stake race at the first Outriders Gymkhana of the 2012 series.

The 100 Mile & District Outriders Club hosted their first gymkhana of a four-part series at the Outriders grounds in 100 Mile House on May 27.

Co-ordinator Jen Szigety says 36 riders showed up, including some newcomers from 150 Mile House.

“We had a blast!”

She notes the weather was very warm and made for a terrific day.

Szigety adds the series is off to a great start and that competition seems to be high.

“It was good to see people trying their hardest and going all out.”

Szigety says she is still looking for a few additional sponsors and if anyone is interested in helping out, she can be reached at 250-706-9410.

Results for the day were as follows:

Pole bending:

Peewee: Preston Frizzi; Avery McBride; and Cassidy Kolisnyk.

Junior: Amy Hume; Brianna Billy; and Jordyn Karl.

Intermediate: Raven Gentry; Taylor Stewart; and Caily Mellott.

Senior: Tanya Johnson; Courtney Mailhot; and Jen Szigety.

Jack Benny: Sandra Mulvahill; Dennis Gunn; and Dawnna Robertson.

 

Stakes:

Peewee: C. Kolisnyk; Frizzi; and McBride.

Junior: Hume; Billy; and Karl.

Intermediate: Gentry; Callie Hume; and Stewart.

Senior: Nikki Hossel; Mailhot; and Jori Cripps.

Jack Benny: Robertson; Tracy Gentry; and James Allen.

 

Barrels:

Peewee: C. Kolisnyk; Angus Paul; and McBride.

Junior: Hume; Kennedy Kolisnyk; and Karl.

Intermediate: Stewart; Gentry; and Hume.

Senior: Allison Buchholtz; Hossel; and Mailhot.

Jack Benny: Mulvahill; Robertson; and Gunn.

 

Keyhole:

Peewee: C. Kolisnyk; McBride; and Paul.

Junior: Hume; Billy; and Karl.

Intermediate: Hume; Stewart; and Mellott.

Senior: Szigety; Johnson; and Cody Braaten.

Jack Benny: Allen; Mulvahill; Carol Thorne.

 

Speed barrels:

Peewee: C. Kolisnyk; McBride; and Paul.

Junior: Hume; Karl; and Billy.

Intermediate: Gentry; Hume; and Mellott.

Senior:  Hossel; Mailhot; and Sharrie Baker.

Jack Benny: Allen; Gentry; and Mulvahill.

 

Baton Relay teams of: Gunn, Mulvahill and Braaten; Hossel, Thorne and Allen; and Courtney Best, Robertson and Johnson.

 

Overall winners, first and second:

Peewee: Cassidy Kolisnyk, 70 Mile; and Avery McBride, 100 Mile (100).

Junior: Amy Hume, Williams Lake (WL); and Jordyn Karl, 100.

Intermediate: Raven Gentry, Lone Butte; and Taylor Stewart, 100.

Senior: Courtney Mailhot, WL; and Nikki Hossel, 105 Mile (105).

Jack Benny: Sandra Mulvahill, WL; and James Allen, 105.